Fülmasszázs


A hagyományos kínai egészségszemlélet mindig nagy hangsúlyt fektetett az egészség megőrzésére, önfejlesztő technikák alkalmazására.

Az alábbiakban nyolc olyan egyszerű gyakorlatot ismertetek, melynek alkalmazásával a fül egésze aktiválható. A gyakorlatok a Test- és fülakupresszúra tankönyvének anyagán alapulnak.

A masszázst legelőnyösebb nyugodt pillanatainkban végezni, amikor könnyebben tudunk elmélyülten befelé fókuszálni, miközben relaxált állapotban vagyunk. Kivitelezése ülő vagy álló helyzetben, vállszélességű laza terpeszben (terpesz ülésben) magunkat kihúzva, fejünket függőlegesen tartva, előre nézve vagy csukott szemmel ajánlott. Figyeljünk arra, hogy a masszázs közepes erősségű, kellemes legyen, és hogy körmünkkel ne sértsük meg a fül bőrét. A masszázs közben érezzük át, hogy milyen nagy kincs, hogy elősegíthetjük saját egészségünk megőrzését, és adjunk hálát azért, hogy a testünk szolgál minket.

Az első két gyakorlat a fül hosszirányú, valamint felfelé és lefelé irányiló masszázsát tartalmazza

  1. „Hallani a fenyő hangját a Jade-épületben” (elülső és hátsó fülfelszín)

    A tenyerek az arcon, a fülek előtt helyezkednek el úgy, hogy az összezárt ujjak a tarkó felé mutatva a füleket nyomják. Belégzéskor a tenyereket a tarkó felé csúsztatjuk addig, míg túlhaladnak a fülkarimán, és a két kéz ujjai a tarkón összeérnek. Kilégzéskor a visszafelé mozduló tenyerek hosszában előre hajtják a fület, befedve a fülkagylót. Addig csúsztatjuk a kezet az arc irányába, míg az ujjak már nem érik a fület, hanem az arcra kerülnek. Ezt a mozdulatsort nyolcszor végezzük, segítségével átmasszírozva az elülső és hátulsó fülfelszínt.

    Alkalmazásával tisztítjuk a meridiánokat, erősítjük a Vesét és megelőzzük a halláskárosodást.

  2. „A majom felszedi a gyümölcsöt” (fülcsúcs, antitragus, fülcimpa)

    Belégzéskor az antihelix felső szárát és az ennek megfelelő fülháti árkot hüvelyk- és mutatóujjal masszírozzuk, miközben a fülcsúcsot felfelé és oldalra-hátra húzzuk.

    Kilégzéskor a fülcimpát és az antitragust masszírozzuk és lefelé, oldalra-hátra húzzuk. Ezt a mozdulatsort is nyolcszor végezzük, átmasszírozva a fül felső és alsó részét.

    A felső rész masszázsakor erőteljes láz-és gyulladáscsökkentő hatással, valamint vérnyomáscsökkenéssel számolhatunk, míg a fülcimpa masszázsával az agy és az érzékszervek stimulálását érhetjük el.

    a kék nyilak a belégzés alatt végzendő gyakorlat irányát, a piros nyilak a kilégzés alatt végzendő gyakorlat irányát jelzik

    A következő három gyakorlat alkalmazásával a kagylóüreg masszázsát valósíthatjuk meg. Ennek különös jelentőségét az adja, hogy ezzel a nervus vagus által beidegzett területeket ingereljük.

  3. „A sárkány elzárja a tengert” (cavum conchae – kagylóüreg alsó mélyedése)

    Kinyújtott középső ujjainkat vízszintesen a cavum conchae-ba helyezzük, miközben másik négy ujjunk laza ököltartásban van, tenyerünk hátrafelé néz. Belégzéskor az óramutató járásával megegyezően körbemasszírozzuk a középső ujjunkkal a kagylóüreg alsó részét. Kilégzéskor a mozdulatsort az óramutató járásával ellentétes irányban ismételjük, összesen nyolcszor.

    A fülkagyló alsó részében a légzés és keringés, valamint az emésztésért felelős zsigeri szervek, illetve a hármas melegítő reflexzónái találhatók. Masszázsukkal serkentjük ezeknek a belső szerveknek a működését, valamint javítjuk a szervezet immunvédekezését. A cavum conchae alsó részén, az antitragus belső felszínén a legerősebb fájdalomcsillapító, az agyi koordinációt javító területek találhatóak, ezért a masszázs a belső szervek és az agy kapcsolatának kiegyensúlyozását, fájdalomcsillapítást is lehetővé tesz.

  4. „Lebegni egy csónakban a mennyei tavon” (cymba conchae, kagylóüreg felső mélyedése)

    Az előző gyakorlathoz hasonlóan, de most a mutatóujjunkkal nyomjuk gyengéden a fül kagylóüregének felső, helix gyökér feletti részét, míg másik négy ujjunk laza ököltartásban van és a tenyerünk hátrafelé néz. Belégzéskor a masszázst fentről lefelé, illetve az arc irányából a fül hátsó része felé, míg kilégzéskor lentről felfelé, az antihélix oldalfalától a helixgyökér mentén az arc irányába végezzük. A masszázst összesen nyolcszor ismételjük.

    A fülkagyló felső részén (a csónakban) a máj, a vese, húgyhólyag és a belek reflexzónái találhatóak. A terület masszírozásával elősegíthetjük a méregtelenítést és erősítjük a máj, a vese és a gyomor-bélrendszer működését, valamint harmonizáljuk ezeknek a szerveknek idegi szabályozását.

  5. „A darazsak betérnek az odújukba” (külső hallójárat)

    Az előző gyakorlathoz hasonlóan, de most a kinyújtott kisujjunkat helyezzük gyengéden a külső hallójáratba, míg másik négy ujjunk laza ököltartásban van és a tenyerünk hátrafelé néz. Belégzéskor a masszázst hátulról előrefelé, míg kilégzéskor fordítva, elölről hátrafelé végezzük, nyolcszor ismételve.

    A terület masszírozásával aktiváljuk a száj, a gége és a garat reflexzónáit, emellett elérhetjük a tragus belső felszínén elhelyezkedő belső orr, és gége reflexzónáját. A masszázs segítheti a garat és a gége, valamint az orrnyálkahártya karbantartását, a terület akadálytalan energiaáramlását.

    a kék nyilak a belégzés alatt végzendő gyakorlat irányát, a piros nyilak a kilégzés alatt végzendő gyakorlat irányát jelzik

  6. „A főnixmadár kiterjeszti szárnyait” (fossa triangularis, helix felső része)

    A fossa triangularist megragadjuk hüvelyk- és mutatóujjunkkal és belégzés alatt kis körben masszírozzuk, majd ujjainkkal összecsippentve a fülkagylót a fül felső-hátsó széle felé húzzuk, mint ahogy a főnix madár kitárja a szárnyait. Kilégzés alatt hirtelen elengedjük a fülünket. Ezeket a húzó- széttáró és elengedő mozdulatokat összesen nyolcszor ismételjük.

    A fossa triangularisban a Shen men, és a kismedencei szervek reflexpontjai találhatók. A masszázzsal nyugtatjuk az elmét, javítjuk az alvást, erősítjük a kismedencei szervek akadálytalan működését (méh, prosztata), szabályozzuk a székletürítést. Az antihelix alsó és felső szára részben a lumbosacralis területért, részben az alsó végtag ízületeiért felelős, ezért a masszázs alkalmas az ízületek működésének javítására, fájdalomcsillapításra is.

  7. „A hegymászó ember, aki hosszú életű” (antihelix, fossa scaphoidea)

    Belégzéskor az antihelixet behajlított mutatóujjunkkal elölről, míg hüvelykujjunkkal hátulról megragadjuk, és alulról felfelé végigmasszírozzuk. Kilégzéskor a fossa scaphoideát masszírozzuk hasonló módon, de felülről lefelé.

    A masszázzsal végig ingereljük a gerincoszlop és a gerinc menti (paravertebralis) izomzat reflexzónáit, beleértve kiindulópontként a nyakat, a csuklyásizomzatot, a felső hátizmokat és a pajzsmirigy zónáját is. A sajkaárok masszázsával a felső végtag képleteiért felelős zónákat masszírozzuk végig, fentről az ujjaktól haladva egészen a vállízületig. A csukló reflexzónájának magasságában fontos gyulladáscsökkentő, allergiát szüntető pont található.

    a kék nyilak a belégzés alatt végzendő gyakorlat irányát, a piros nyilak a kilégzés alatt végzendő gyakorlat irányát jelzik

  8. „A teknősbéka születésnapi jókívánsága” (a fültő elülső és hátulsó része)

    A masszázshoz a mutató- és középső ujjunkkal elölről-hátulról közrefogjuk a fültövet. Belégzéskor ezzel a két ujjunkkal elölről és hátulról, alulról felfelé megmasszírozzuk a fülkagyló tövét hátulról, és elülső – tragus előtti részét elölről. Ugyanezt a mozgást felülről lefelé alkalmazzuk kilégzéskor.

    Ezeknek a területeknek masszázsával csökkenthetjük a vérnyomást, tisztíthatjuk az elmét, elősegíthetjük az étvágy beszabályozását. Jó hatást gyakorolhatunk a külső- és belső fül működésére, ellazíthatjuk az állkapcsot és segíthetjük a nyálmirigyek működését.

Ne feledjük, hogy a tudás érték, és rendszeres alkalmazásával megerősödik a készségünk egy egészségesebb élet tevékeny megvalósítására.

Integrativ Medicina

Az integratív medicina azt az új irányvonalat jelöli, amely a betegség helyett a beteg embert helyezi a középpontba és minden lehetséges gyógymódot integrál, hogy a gyógyulás eredményességét fokozza.

Érdekel!

Akupunktúrás szakrendelés

Rendelőnk, az első hagyományos kínai orvoslással foglalkozó magyarországi rendelő, melyben akupunktúrával, moxával és köpöllyel gyógyítunk,

Érdekel!